Un nou reper pentru Forțele Navale Române, corveta „Contraamiral August Roman” – 261 a intrat ieri sub pavilion național.
Această navă va întări contribuţia României la securitatea regională şi la îndeplinirea angajamentelor pe care România şi le-a asumat în cadrul Alianţei Nord-Atlantice.
Vom avea alte patru nave similare care vor fi construite la Mangalia prin programul SAFE.
Am mulțumit, cu acest prilej, Turciei pentru parteneriatul solid pe care îl avem în domeniul securității și participarea la misiunile NATO din regiune.
Am avut, de asemenea, o întrevedere bilaterală cu președintele Recep Tayyip Erdoğan care a vizat Parteneriatul Strategic și pregătirea Summitului NATO de la Ankara din perioada 7-8 iulie.
În acest cadru, România, Turcia și Bulgaria își vor extinde cooperarea NATO pentru protejarea infrastructurii submarine de gaze din Marea Neagră, existând și planul ca Centrul rotațional NATO să fie mutat, din 2028, la Constanța.
